What's happening?

Nie patrz w górę online

Nie patrz w górę online

Dec. 07, 2021USA138 Min.R
Twoja ocena: 0
8 1 głosy

Synopsis

Adam McKay jest jednym z tych twórców, którzy przyciągają znane nazwiska. Jego dotychczasowe sukcesy zapewniły mu zarówno doskonałą obsadę, jak i ogromną swobodę innowacyjną przy kolejnych projektach. Od czasu „Big Short” McKay kręci filmy, które w dużej mierze są fantastycznymi esejami na temat współczesnej historii USA. Są to obrazy przyjemne, ale jednocześnie wymagające od odbiorcy ciągłej koncentracji, jeśli chcemy pojąć wszystkie subtelności. Podobnie jest z najnowszym Nie szukaj, który powstał za pieniądze Netflixa i będzie można go zobaczyć na platformie już 24 grudnia w świątecznym cyrku.

Studentka astronomii Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence) znajduje kometę na kursie kolizyjnym z Ziemią. Po obszernej ocenie zjawiska, w której pomaga jej nauczyciel Randall Mindy (Leonardo DiCaprio), kończy się ona niemal stuprocentową pewnością, że ludzkość z pewnością zostanie wymazana w wyniku zderzenia komety z naszym światem w ciągu około 6 miesięcy. Kate i Randall próbują wydobyć tę informację, najpierw do prezydenta Stanów Zjednoczonych (Meryl Streep), a następnie do mediów. Problem w tym, że ludzie nie wydają się specjalnie zaniepokojeni zbliżającym się końcem.

Nie patrz w górę 2021

Podróż bohaterów walczących o prawdę w technice McKaya jest naładowana absurdem. Trafia na przywódców politycznych, samozwańczych miliarderów-czarodziejów, reporterów, a także zwykłych ludzi odurzonych chwilą sukcesu. Don’t Look Up jako dowcip wykorzystuje proste tropiki, co może być frustrujące dla fanów skomplikowanej narracji Vice. W wielu miejscach partnerstwo między osobowościami przebarwia się na historię, a liczą się konkretne gagi. Jest zabawnie, ale gdy dłużej zastanowić się nad tonem poszczególnych scen, może się zrobić cholernie smutno. Ta technika bardzo kojarzy mi się z twórczością Kurta Vonneguta; gdyby ktoś poinformował mnie, że najnowszy film McKaya jest adaptacją jednej z powieści amerykańskiego pisarza, pewnie bym tak pomyślał. Samych bohaterów również pojawiają się Vonnegutian, zarządzanie okoliczności na różne sposoby, jak bitwa, lękliwy, xanax-swallowing Nauczyciel Mindy cieszy się jej 5 min sławy, podczas gdy Kate krzyczy jej emocje w odpowiedzi na nie jest traktowany poważnie. Istnieje dodatkowo cała masa soczystych odcinków, tak aby nie mieszkać zbyt wiele, będę po prostu omówić patriota Benedict Drasek (Ron Perlman) pragnąc dbać o komety z własnymi rękami.

nie patrz w górę 2021

Nie patrz w górę cały film

W przychylnych ocenach możemy recenzować produkcję jako dobry, prowokacyjny dowcip na temat przeoczenia sytuacji. Jeden z krytyków twierdzi nawet, że reżyser Adam McKay i scenarzysta David Sirota przedstawili bardzo szczery traktat o dysfunkcyjnym stanie obecnej krajowej polityki i mediów, gdzie wszyscy są tak krótkowzroczni, że nie są w stanie skupić się na wielkim ryzyku.

Zobacz także film Biały Potok

McKay został również pochwalony za znalezienie równowagi pomiędzy zabawą a dramatem w swojej produkcji. Jest w niej bowiem kilka zabawnych gagów, ale jest też poruszająca, wyzwalająca plejadę emocji, od obaw przed apokalipsą po ogromny zachwyt. Słowa uznania należą się odtwórcom głównych ról, granych przez Leonardo DiCaprio i Jennifer Lawrence. W niektórych recenzjach możemy przeczytać, że McKay dobrze wykorzystuje swoją gwiazdorską obsadę, ale co ciekawe w negatywnych (jak i częściowo przychylnych) recenzjach jest to, że reszta wagi ciężkiej jest traktowana bardziej jako efektowne dekoracje niż pełnoprawne rozwinięcia.

Nie patrz w górę gdzie obejrzec

Filmów, w których ludzkość łączy się mimo katastrofy i ratuje planetę przed zniszczeniem, widzieliśmy już naprawdę wiele. Tak było w „Armageddonie”, tak było w „Dniu Samotności„. McKay jednak poddaje w wątpliwość wizję takiego mariażu. Tak więc między wierszami kolejnych dowcipów pojawia się prawdziwy temperament i sprzeciw globalnej społeczności, która choć ma możliwość współdziałania ze sobą jak nigdy dotąd, nie może dojść do porozumienia w sprawie ratowania Planety.

Nie patrz w górę online
Nie patrz w górę online
Nie patrz w górę online
Nie patrz w górę online
Nie patrz w górę online
Nie patrz w górę online
Nie patrz w górę online
Nie patrz w górę online
Nie patrz w górę online
Nie patrz w górę online
Original title Don't Look Up
IMDb Rating 7.4 869 votes
TMDb Rating 8.3 32 votes

Reżyser

Adam McKay
Reżyser

Aktorzy

Jennifer Lawrence isKate Dibiasky
Kate Dibiasky
Leonardo DiCaprio isDr. Randall Mindy
Dr. Randall Mindy
Meryl Streep isPresident Janie Orlean
President Janie Orlean
Cate Blanchett isBrie Evantee
Brie Evantee
Rob Morgan isDr. Clayton 'Teddy' Oglethorpe
Dr. Clayton 'Teddy' Oglethorpe
Jonah Hill isJason Orlean
Jason Orlean
Mark Rylance isPeter Isherwell
Peter Isherwell
Tyler Perry isJack Bremmer
Jack Bremmer
Ariana Grande isRiley Bina
Riley Bina
Udostępniono0

Podobne tytuły

Poznaj moich rodziców
Szkoła czarownic: Dziedzictwo
Zoolander
Cruella (2021)
High School Musical: The Musical: The Holiday Special
Moffie
Prestiż cały film
Gorączka
Łowcy potworów
Black Box
Na rauszu
Szybcy i Wściekli: Tokio Drift

Komentarze

Nazwa *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published

×
UWAGA!