What's happening?

Sekretne okno film

Sekretne okno film

Niektóre okna powinny pozostać zamknięte.Mar. 12, 2004USA96 Min.PG-13
Twoja ocena: 0
7 1 głosy

Synopsis

Pamiętałem o tej historii. Przeczytałem je w placówce służby zdrowia, 2 dni po zabiegu, w środku nocy, sam w pustym pokoju. Zbiór, w którym zostało wydane nosił tytuł „Four Past Midnight” i to był też chyba moment, w którym skończyłem je recenzować.

” Sekretne okno ” to właśnie jedno z arcydzieł Kinga – przerażające, niezwykle wyraziste opowiadanie, nie do końca horror, bardziej historia dotycząca podchodzenia pod szaleństwo, jak sądzę. King przedstawia poniżej swoje ulubione tematy – pisarza-alkoholika, przytłoczonego twórczymi zaburzeniami erekcji – jednak ten tekst wyróżnia się na plus ze względu na wybitne, trzymające w napięciu ramy, a także szokujące zakończenie.

Film dość dokładnie odwzorowuje historię Kinga, przynajmniej w jej początkowych pięćdziesięciu procentach. Johnny Depp, zaniedbany i w podartym szlafroku, gra pisarza Morta Raineya, który próbuje odnaleźć się w samotnej chatce na odludziu. Jest w złym nastroju – po rozstaniu z małżonką, dotknięty alkoholizmem, wyrzutami sumienia, lękami, nie potrafi wrócić do aktywności twórczej. Szybko odwiedza go dziwny John Shooter, zarzucając mu skopiowanie jego opowiadania „Sekretne okno domu”. Rainey zaprzecza – sam stworzył tę historię 2 lata wcześniej, może to udowodnić. Shooter potrzebuje tego dowodu. Zaczyna śledzić Morta …

Sekretne okno online

Twardością filmu jest sama obsesyjna i paranoiczna historia. Z napięciem śledzimy akcję, delektujemy się osaczeniem Raineya, nerwowo czekamy na przybycie Shootera, próbujemy rozwikłać zagadkę jego tożsamości. Wątki poboczne są bardzo ważne dla fabuły, a także skutecznie zwodzą widza (mnie akurat nie – przed filmem zrozumiałem całą historię z narracji).

Thrillerowe klisze – nocne wymeldowania, samotny dom nad jeziorem, przebłyski ciemności – budują odpowiednią otoczkę, choć nie można im zarzucić, że są również zawiłe czy oryginalne. Całość byłaby z pewnością trudna do zapamiętania, zwłaszcza dla widzów nieobeznanych z tekstem Kinga, gdyby nie występ Johnny’ego Deppa, który jest ostatnio wyraźnie na fali. On też właśnie tutaj wytwarza niezwykle intrygującą sprawność, przyciągającą uwagę widza. Jego osobowość jest wewnętrznie zrujnowana, cały czas emituje napięcie, nieskutecznie łagodzone próbami cierpkiego humoru. Czuć jego depresyjną ociężałość, zniecierpliwienie i pretensje, widać też, że potrzebuje pomocy, na którą nie ma szans. John Turturro dodatkowo tworzy dobrą, wyrazistą osobowość pod postacią obłąkanego farmera z południa.

Sekretne okno film

Sekretne okno zalukaj

Sekretne okno nie jest ani filmem wybitnym, ani najlepszą korektą Kinga. Jest to jednak film, który na swój sposób definiuje dla mnie pojęcie subiektywnych, kinowych wspomnień.

Obejrzyj inne filmy online na naszej platformie

Pomijając sensacje, film Koeppa to wciąż niepokojąca i wciągająca (w gruncie rzeczy) rozrywka ze znakomitą obsadą, szczycąca się nieszablonowym zamknięciem, dziwacznym otoczeniem i całą masą parujących kingowskich jakości. Fantastyczny początek dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać opowieści pisarza z Maine.

Sekretne okno film
Sekretne okno film
Sekretne okno film
Sekretne okno film
Sekretne okno film
Sekretne okno film
Sekretne okno film
Sekretne okno film
Sekretne okno film
Original title Secret Window
IMDb Rating 6.5 189,921 votes
TMDb Rating 6.6 2,850 votes

Reżyser

David Koepp
Reżyser

Aktorzy

Johnny Depp isMort Rainey
Mort Rainey
John Turturro isJohn Shooter
John Shooter
Maria Bello isAmy Rainey
Amy Rainey
Timothy Hutton isTed Milner
Ted Milner
Len Cariou isSheriff Dave Newsome
Sheriff Dave Newsome
Joan Heney isMrs. Garvey
Mrs. Garvey
John Dunn-Hill isTom Greenleaf
Tom Greenleaf
Vlasta Vrána isFire Chief Wickersham
Fire Chief Wickersham
Matt Holland isDetective Bradley
Detective Bradley
Udostępniono0

Podobne tytuły

Uciekaj!
Punkt zapalny
Pięćdziesiąt twarzy Greya
Poroże
Geostorm
Eskorta
Bez wyjścia
Szklana Pułapka 3
Elizjum cały film
Halloween zabija film
Siedem
Wilkołak

Komentarze

Nazwa *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published

×
UWAGA!